Direkt zum Inhalt | Direkt zur Navigation

200BYK | 400V / 3-fas / 50Hz

Kanallaufrad_offen

En sluten tvåkanalsimpeller säkerställer att avloppsvatten som innehåller slam och fibrösa ämnen kan pumpas ut effektivt utan att sättas igen.

200BYK | 400V / 3-fas / 50Hz
Kurve_U.jpg Kurve_U.jpg
ModellFärgkod prestandakurvautlopp dia. mmEffekt kWFaserrpmTryckhöjd max. mKapacitet max. l/minStart metodTorrvikt kg *Pumphjuls passage mm
fritt ståendemed gejder kopplingfritt ståendemed gejder koppling
200BYMK67.3 200BYMK67.3 200 7,3 3 960 9,4 7167 star/delta (Y/D) 318,0 318,0 100
200BYMK610 200BYMK610 200 10 3 960 11,5 8000 star/delta (Y/D) 332,0 332,0 100
200BYMK613.6 200BYMK613.6 200 13,6 3 960 14,2 9000 star/delta (Y/D) 348,0 348,0 100
200BYMK616.8 200BYMK616.8 200 16,8 3 960 17,0 8333 star/delta (Y/D) 681,8 499,9 100
200BYMK619.5 200BYMK619.5 200 19,5 3 960 19,3 9000 star/delta (Y/D) 700,0 518,1 100
200BYMK622.6 200BYMK622.6 200 22,6 3 960 21,6 10000 star/delta (Y/D) 726,0 544,1 100
200BYMK625.8 200BYMK625.8 200 25,8 3 960 23,9 10883 star/delta (Y/D) 730,9 549,0 100
200BYMK633.2 200BYMK633.2 200 33,2 3 960 25,6 12500 star/delta (Y/D) 859,7 677,7 100
200BYMK640.5 200BYMK640.5 200 40,5 3 960 27,9 12917 star/delta (Y/D) 1061,9 916,4 100
200BYMK649.5 200BYMK649.5 200 49,5 3 960 30,1 14667 star/delta (Y/D) 1087,9 942,4 100
ø Utlopp diameter mm 200mm
Pumpad vätska Temperatur 0-40°C
Typ av vätska Kommunalt avlopp
Pump Komponenter Pumphjul Dual-kanal impeller
Axeltätning Dubbel mekanisk tätning
Lager Slutet kullager
Material Pumphjul Grått gjutjärn EN-GJL-250
Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axeltätning SiC, övre i oljebad
Slitring Brons
Motor Isolering Isoleringsklass H
Fas / Spänning 3-phase / 400V / 50Hz / s.d.
Smörjning Turbin olja (ISO VG32)
Motorskydd (inbyggd) Termiskt skydd Miniatyr
Typ, poler Induktionsmotor, 6 poler, IP68
Material Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axel Rostfritt stål EN-X14Cr­Mo­S17, Rostfritt stål EN-X20Cr13
Kabel Gummi, H07RN8-F
Tryckanslutning Fläns DIN/ANSI DN200 (PN10)
Tillbehör Horisontell installation/vertikal installation

Dimensioner i mm:

  • 200BYMK610
  • 200BYMK613.6
  • 200BYMK616.8
  • 200BYMK619.5
  • 200BYMK622.6
  • 200BYMK625.8
  • 200BYMK633.2
  • 200BYMK640.5
  • 200BYMK649.5
  • 200BYMK67.3

W1: lägsta vattennivå
ModellABB1CC1DN1DN2J2K1K2K3K4LMO
200BYMK67.399074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK610105074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK613.6114074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK616.8120890055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK619.5133387855065029120020036930169284212093675601417
200BYMK622.6133390055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK625.8133390055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK633.2133890055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK640.51405103060077935320025036931869286412313506801539
200BYMK649.51535103060077935320025036931869286412313506801539


Notera: Böjar och kopplingsfot är alla tillbehör och måste beställas separat.

Dimensioner - gejder montage typ i mm:

ModellBB1CC1DN1DN2P1P2QRS1S3TUV1
200BYMK67.37604505472412002503107601651000380115771876310
200BYMK6107604505472412002503107601651060380115831936310
200BYMK613.676045054724120025031076016511503801159211026310
200BYMK616.890055065029120020035090015012205001209931103360
200BYMK619.5900550650291200200350900150134550012011181228360
200BYMK622.6900550650291200200350900150134550012011181228360
200BYMK625.8900550650291200200350900150134550012011181228360
200BYMK633.2900550650291200200350900150140350012011561266410
200BYMK640.510306007793532002504301030172155045012011511261410
200BYMK649.510306007793532002504301030172155045012012811391410
  • 200BYMK610
  • 200BYMK613.6
  • 200BYMK616.8
  • 200BYMK619.5
  • 200BYMK622.6
  • 200BYMK625.8
  • 200BYMK633.2
  • 200BYMK640.5
  • 200BYMK649.5
  • 200BYMK67.3

W1: lägsta vattennivå