Direkt zum Inhalt | Direkt zur Navigation

150BYK | 400V / 3-fas / 50Hz

Kanallaufrad_offen

En sluten enkanalsimpeller säkerställer att avloppsvatten som innehåller slam och fibrösa ämnen kan pumpas ut effektivt utan att sättas igen.

150BYK | 400V / 3-fas / 50Hz
Kurve_U.jpg Kurve_U.jpg
ModellFärgkod prestandakurvautlopp dia. mmEffekt kWFaserrpmTryckhöjd max. mKapacitet max. l/minStart metodTorrvikt kg *Pumphjuls passage mm
fritt ståendemed gejder kopplingfritt ståendemed gejder koppling
150BYMK412.2 150BY412.2 150 12,2 3 1450 22,2 5833 star/delta (Y/D) 237,0 237,0 100
150BYMK414.6 150BYMK414.6 150 14,6 3 1450 25,1 4504 star/delta (Y/D) 237,0 237,0 100
150BYMK419.3 150BYMK419.3 150 19,3 3 1450 27,8 6500 star/delta (Y/D) 262,0 262,0 100
150BYMK422 150BYMK422 150 22 3 1450 29,5 7417 star/delta (Y/D) 409,0 417,5 100
150BYMK425.6 150BYMK425.6 150 25,6 3 1450 33,8 7967 star/delta (Y/D) 436,0 452,5 100
150BYMK429.2 150BYMK429.2 150 29,2 3 1450 35,9 8533 star/delta (Y/D) 436,0 466,1 100
150BYMK433 150BYMK433 150 33 3 1450 38,3 8520 star/delta (Y/D) 456,0 465,5 100
ø Utlopp diameter mm 150mm
Pumpad vätska Temperatur 0-40°C
Typ av vätska Kommunalt avlopp
Pump Komponenter Pumphjul Enkanaligt pumphjul
Axeltätning Dubbel mekanisk tätning
Lager Slutet kullager
Material Pumphjul Grått gjutjärn EN-GJL-250
Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axeltätning SiC, övre i oljebad
Slitring Brons
Motor Isolering Isoleringsklass H
Fas / Spänning 3-phase / 400V / 50Hz / s.d.
Smörjning Turbin olja (ISO VG32)
Motorskydd (inbyggd) Motorskydd
Typ, poler Induktionsmotor, 4 poler, IP68
Material Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axel Rostfritt stål EN-X20Cr13, Rostfritt stål EN-X14Cr­Mo­S17
Kabel Gummi, H07RN8-F
Tryckanslutning Fläns DIN/ANSI DN150 (PN10)
Tillbehör Horisontell installation/vertikal installation

Dimensioner i mm:

  • 150BYMK433
  • 150BYMK429.2
  • 150BYMK425.6
  • 150BYMK422
  • 150BYMK419.3
  • 150BYMK412.2
  • 150BYMK414.6

W1: lägsta vattennivå
ModellABB1CC1DN1DN2J2K1K2K3K4LMO
150BYMK412.28956103704672091501502732055026379082835201076
150BYMK414.68956103704672091501502732055026379082835201076
150BYMK419.39856103704672091501502732055026379082835201076
150BYMK42212016904205472411501502732005026409112835601161
150BYMK425.613267304205472411501502732005026409112835601161
150BYMK429.213267304205472411501502732005026409112835601161
150BYMK43313267304205472411501502732005026409112835601161


Notera: Böjar och kopplingsfot är alla tillbehör och måste beställas separat.

Dimensioner - gejder montage typ i mm:

ModellBB1CC1DN1DN2P1P2QRS1S3TUV1
150BYMK412.2630370467209150150260630137907350130723833310
150BYMK414.6630370467209150150260630137907350130723833310
150BYMK419.3630370467209150150260630137997350130813923310
150BYMK4227304205472411501503107301381213350909981098360
150BYMK425.673042054724115015031073013813383509011231223360
150BYMK429.273042054724115015031073013813383509011231223360
150BYMK43373042054724115015031073013813383509011231223360
  • 150BYMK433
  • 150BYMK429.2
  • 150BYMK425.6
  • 150BYMK422
  • 150BYMK419.3
  • 150BYMK412.2
  • 150BYMK414.6

W1: lägsta vattennivå